Sorting
Source
Katalog zbiorów
(2)
Form of Work
Książki
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Status
available
(2)
Branch
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
(2)
Author
Sienkiewicz Karol (sztuka)
(1)
Springer Filip (1982- )
(1)
Year
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Althamer, Paweł (1967- )
(1)
Architekci polscy
(1)
Architektura polska
(1)
Artyści plastycy
(1)
Budownictwo mieszkaniowe
(1)
Hansen, Oskar (1922-2005)
(1)
Hansen, Zofia (1924-2013)
(1)
Rzeźbiarze
(1)
Sztuka (historia)
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
2001-
(2)
1989-2000
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Reportaż
(1)
Domain
Architektura i budownictwo
(1)
Historia
(1)
Kultura i sztuka
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Patriota Wszechświata : o Pawle Althamerze / Karol Sienkiewicz. - Kraków : Karakter ; Warszawa : Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2017. - 478, [5] stron : ilustracje ; 21 cm.
(Mówi Muzeum)
Reportaż o życiu i twórczości jednego z najciekawszych i najbardziej znanych polskich artystów współczesnych. Paweł Althamer, wybitny rzeźbiarz, zasłynął wieloma akcjami, choćby Złotymi Ludźmi, którzy polecieli do Brukseli, napisem 2000 ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy podróżami Koziołka Matołka. To jednak zaledwie wycinek jego pracy, która od trzydziestu lat toczy się na pograniczu performansu i działania społecznikowskiego – w swoje przedsięwzięcia angażuje znajomych, rodzinę i tak zwanych zwykłych ludzi, w których zasiewa entuzjazm i gen sprawczości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 929A/Z (1 egz.)
Book
In basket
Zaczyn : o Zofii i Oskarze Hansenach / Filip Springer. - Kraków : Wydawnictwo Karakter ; Warszawa : Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2018. - 274, [6] stron : fotografie ; 21 cm.
(Mówi Muzeum)
Wraca długo wyczekiwany tytuł - błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi – kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 72 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again