Sorting
Source
Katalog zbiorów
(9)
Form of Work
Książki
(9)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(4)
Proza
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(11)
unavailable
(1)
Branch
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
(5)
Biblioteka Główna-Czytelnia
(3)
Filia nr 1
(2)
Filia w Wysokiej
(2)
Author
Springer Filip (1982- )
(3)
Herr Michael (1940-2016)
(2)
Majer Krzysztof (filolog)
(2)
Göle Nilüfer (1953- )
(1)
Houston Keith (1977- )
(1)
Hūrī Ilyās (1948- )
(1)
Jankowska Hanna (tłumaczka)
(1)
Lipszyc Paweł
(1)
Ochab Maryna (1946- )
(1)
Wicha Marcin (1972- )
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
2010 - 2019
(6)
Time Period of Creation
2001-
(5)
1901-2000
(2)
1945-1989
(2)
Country
Poland
(9)
Language
Polish
(9)
Demographic Group
Literatura amerykańska
(2)
Literatura polska
(2)
Literatura libańska
(1)
Subject
Herr, Michael (1940-2016)
(2)
Korespondenci wojenni
(2)
Wojna w Wietnamie (1955-1975)
(2)
Architekci polscy
(1)
Architektura polska
(1)
Budownictwo mieszkaniowe
(1)
Drukarstwo
(1)
Hansen, Oskar (1922-2005)
(1)
Hansen, Zofia (1924-2013)
(1)
Islam
(1)
Jakość życia
(1)
Konflikt palestyńsko-izraelski
(1)
Książki
(1)
Literatura
(1)
Matki i synowie
(1)
Miasta
(1)
Papier
(1)
Przedmioty użytku codziennego
(1)
Tożsamość osobista
(1)
Urbanistyka
(1)
Wicha, Marcin (1972- )
(1)
Zmiany klimatyczne
(1)
Środowisko przyrodnicze
(1)
Żałoba
(1)
Subject: time
1901-2000
(5)
2001-
(5)
1945-1989
(3)
1989-2000
(2)
Subject: place
Stany Zjednoczone (USA)
(2)
Wietnam
(2)
Europa
(1)
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
(1)
Palestyna
(1)
Genre/Form
Reportaż
(3)
Biografia
(1)
Esej
(1)
Opracowanie
(1)
Powieść
(1)
Reportaż polski
(1)
Domain
Historia
(4)
Architektura i budownictwo
(2)
9 results Filter
Book
In basket
Książka powstała w wyniku badań socjologicznych przeprowadzonych w latach 2009-2013 w dwudziestu jeden miastach europejskich (m.in. w Paryżu, Kopenhadze, Bolonii, Oslo, Brukseli i Sarajewie). W każdym z tych miast pojawiły się kontrowersje związane z różnymi przejawami obecności muzułmanów w przestrzeni publicznej, takimi jak noszenie chusty przez kobiety, uliczne modlitwy, budowa meczetów, sklepy i bary halal czy też granica między wolnością słowa a ochroną uczuć religijnych. Autorka przedstawia historię i tło poszczególnych sporów, cytuje uczestników publicznej debaty: socjologów, publicystów, działaczy społecznych i polityków, świeckich i muzułmańskich intelektualistów. Oddaje też głos zwykłym muzułmanom i pokazuje, jak bardzo niejednorodne są to społeczności, jak zróżnicowane są ich opinie w poszczególnych kwestiach. Jej książka jest także świadectwem tego, jak w ciągu ostatnich kilku lat w Europie zmieniał się polityczny i społeczny klimat wokół islamu. W każdym z opisywanych miast socjolożka Nilüfer Göle wraz ze swoją ekipą prowadzi wywiady wśród lokalnej społeczności, a potem organizuje spotkanie, w którym biorą udział reprezentanci obu stron konfliktu. To niekiedy pierwszy raz, kiedy uczestnicy sporu mają okazję wysłuchać swoich argumentów i spróbować się nawzajem zrozumieć.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna-Czytelnia
There are copies available to loan: sygn. 316/C (1 egz.)
Filia w Wysokiej
There are copies available to loan: sygn. 316 (1 egz.)
Book
In basket
Arcydzieło reportażu wojennego napisane przez współtwórcę filmu Czas Apokalipsy. Nikt nie pokazał wojny w Wietnamie (i wojny w ogóle) tak jak on. Michael Herr przez dwa lata (1967–1969) pracował jako korespondent pisma „Esquire”. Towarzyszył żołnierzom na froncie, był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał Depesze – swoją jedyną, uważaną za majstersztyk, książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej to, co zobaczył w Wietnamie: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę. Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w Depeszach stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli Czas Apokalipsy, którego Herr był współscenarzystą. Reportaż, opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stał się klasykiem gatunku. Po polsku ukazuje się po raz pierwszy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(5) (1 egz.)
Book
In basket
Arcydzieło reportażu wojennego napisane przez późniejszego współscenarzystę filmu "Czas apokalipsy", niepokojąco uniwersalne i aktualne także dziś. Nikt nie pokazał wojny tak jak on. Michael Herr przez dwa lata (1967-1969) pracował jako korespondent w Wietnamie. Towarzyszył żołnierzom na froncie i poza nim. Po powrocie napisał Depesze - swoją jedyną książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej wojenne delirium, szał zabijania i tłumiony narkotykami strach. Tekst - pełen hipnotycznych wizji, poetykich metafor i żołnierskiego slangu - oddaje stan surrealnego upojenia wojną, ukazując jej różne i często sprzeczne z sobą oblicza. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 1
There are copies available to loan: sygn. 94(5/9) (1 egz.)
Book
In basket
zy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? Papier, pismo, druk, ilustracje - za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób - odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść - obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów - jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 00 (1 egz.)
Biblioteka Główna-Czytelnia
There are copies available to loan: sygn. 002.2/C (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Literacka Karakteru)
„Jestem synem ziemi i nie mam ojców” – mówi główny bohater powieści, który miał trzech ojców i trzy imiona. Po przeprowadzce do Nowego Jorku Adam Dannun zmyśla swoją tożsamość i podaje się za dziecko polskiego Żyda cudem ocalałego z warszawskiego getta. W rzeczywistości jest ocaleńcem z innego getta, utworzonego w 1948 roku przez izraelskie wojsko w palestyńskim mieście Lidda. Nieoczekiwane spotkanie z dawnym opiekunem odsłania przed nim nowe fakty dotyczące jego pochodzenia i skłania do porzucenia pracy nad alegoryczną książką o średniowiecznym arabskim poecie Waddahu al-Jamanie, by zająć się „kroniką niespisanej zbrodni” i udokumentować masakrę dokonaną przez izraelskie wojsko na mieszkańcach Liddy, kiedy to „cały naród poprowadzono na rzeź”. To zaledwie jedna z warstw tej wyrafinowanej formalnie powieści, która w poruszający sposób opowiada o historii pisanej najczęściej przez zwycięzców, o milczeniu narzuconym ofiarom, o oprawcach, którzy sami byli ofiarami, o pamięci, która zaciera to, czego nie sposób znieść, o strupieszałym języku, który kapituluje wobec niewyobrażalnej zbrodni, i o literaturze, która próbuje mówić poprzez ciszę. Jednym z kluczy do książki jest istniejąca w języku arabskim liczba podwójna – w powracającej grze lustrzanych odbić i tańcu cieni kryje się cząstka prawdy na temat dramatycznego splotu doświadczeń dwóch skazanych na siebie narodów. Czytanie tej powieści – fragmentarycznej, nieoczywistej, mylącej tropy – przypomina właśnie proces składania w całość roztrzaskanego lustra. Cały jej sens ujawnia się dopiero po wstawieniu w ramę ostatniego boleśnie raniącego odłamka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 1
There are copies available to loan: sygn. 82-3 (1 egz.)
Book
In basket
Na okł.: Reporterska podróż po stolicach dawnych województw: trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, rozczarowań i szans.
Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski - gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 316 (1 egz.)
Book
In basket
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura? Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 72 (1 egz.)
Book
In basket
Rzeczy, których nie wyrzuciłem / Marcin Wicha. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017. - 182, [2] strony ; 21 cm.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu - matka go nie znosiła - są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna-Czytelnia
There are copies available to loan: sygn. 82-4 (1 egz.)
Filia w Wysokiej
There are copies available to loan: sygn. 82-4 (1 egz.)
Book
In basket
Zaczyn : o Zofii i Oskarze Hansenach / Filip Springer. - Kraków : Wydawnictwo Karakter ; Warszawa : Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2018. - 274, [6] stron : fotografie ; 21 cm.
(Mówi Muzeum)
Wraca długo wyczekiwany tytuł - błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi – kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna-Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 72 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again